Engine-room Resource Management

 

(ERM)

 

Makine Dairesi Kaynakları Yönetimi


Makine dairesi kaynakları eğitimi (ERM) IMO'nun STCW 2010 değişiklikleri ile zorunlu hale gelmiş olan bir sertifika programıdır.

Kimler Eğitime Katılabilir?

Eğitim makine zabitan sınıfı ehliyete sahip olanların 2016 sonuna kadar tamamlanması gereken bir eğitim olup bu grupta bulunanlar katılabilirler.

Eğitim Süresi Ne Kadar? En Yakın Eğitim Ne Zaman Açılacak?

ERM eğitim süresi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının direktifleri doğrultusunda 5 gün olarak gerçekleştirilmektedir. Sıklıkla açılan bir eğitim olduğundan kayıtlar sürekli olup kayıt yaptırmak için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Eğitimler hangi saatler arasında verilecek? Devam etmek zorunda mıyız?

Eğitim saatlerimiz 09:00 - 16:00 olup, devamsızlık hakkı yoktur ve devamsızlık halinde eğitim kaydı iptal edilmektedir.

ERM ve ETM Aynı Kurslar mı?

ETM eğitimi makine dairesi takımının makine diaresi takım çalışmalarının geliştirilmesi ve aralarındaki iletişimin güçlendirilmesi, liderlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik ve simülasyon ağırlıklıdır. ERM ise havacılıkta ortaya çıkmış olan CRM (Crew Resource Management) eğitiminin denizcilikteki yansımasıdır. DEU Denizcilik Fakültesi olarak ERM kursunda hem ETM Simülasyon çalışmaları hem de CRM'den kazanılan bilgiler birleştirilerek aktarılmaktadır. 2010 öncesinde ETM eğitimi almış olanların 2016 sonuna kadar ERM belgelerini almaları gerekmektedir.

Ders Programı Nasıl Hazırlandı? Hangi Konu Başlıkları Var?

ERM eğitimi takım çalışmalarının geliştirilmesi hedefi ile simülasyon uygulamalarının yanında hata zinciri analizi, durumsal farkındalık, Kaptan - Takım - Baş Mühendis ilişkileri, liderlik, makine dairesi organizasyonu, iletişim, acil durum işlemleri, kriz yönetimi, stres ve yorgunluk, karar verme, insan ilişkileri ve takım çalışmaları üzerine odaklanmaktadır.

Nasıl Kayıt Yaptırmalıyım? Hangi belgeler lazım olacak?

ERM kursuna kayıt yaptırmak için iletişim formumuzu kullanabilir veya 0 232 301 8855 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Sizlere bildirilecek kurs başlangıç gününde ofise uğrayıp diğer gerekli belgeleri (3 fotograf, nüfus cüzdan fotokopisi) teslim edebilirsiniz. ERM eğitimleri ile birlikte ortak içeriğe sahip olan MRM kurs sertifikasını da arzu ettiğiniz takdirde ilave 100 TL ile alabilirsiniz. Bu durumda bir ilave fotograf vermeyi ve ofisi bilgilendirmeyi unutmayınız.

Diğer sorularınız için ofis Tel: 0 232 301 8855