Bridge Resource Management (BRM)

 

Köprüüstü Kaynakları Yönetimi


Köprüüstü kaynakları eğitimi (BRM) IMO'nun STCW 2010 değişiklikleri ile zorunlu hale gelmiş olan bir sertifika programıdır.

Kimler Eğitime Katılabilir?

Eğitim güverte zabitan sınıfı ehliyete sahip olanların 2016 sonuna kadar tamamlanması gereken bir eğitim olup bu grupta bulunanlar katılabilirler.

Eğitim Süresi Ne Kadar? En Yakın Eğitim Ne Zaman Açılacak?

BRM eğitim süresi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının direktifleri doğrultusunda 5 gün olarak gerçekleştirilmektedir. Sıklıkla açılan bir eğitim olduğundan kayıtlar sürekli olup kayıt yaptırmak için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Eğitimler hangi saatler arasında verilecek? Devam etmek zorunda mıyız?

Eğitim saatlerimiz 09:00 - 16:00 olup, devamsızlık hakkı yoktur ve devamsızlık halinde eğitim kaydı iptal edilmektedir.

BRM ve BTM Aynı Kurslar mı?

BTM eğitimi köprüüstü takımının seyir ve manevralardaki takım çalışmalarının geliştirilmesi ve iletişimin güçlendirilmesi, liderlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik ve simülasyon ağırlıklıdır. BRM ise havacılıkta ortaya çıkmış olan CRM (Crew Resource Management) eğitiminin denizcilikteki yansımasıdır. DEU Denizcilik Fakültesi olarak BRM kursunda hem BTM Simülasyon çalışmaları hem de CRM'den kazanılan bilgiler birleştirilerek aktarılmaktadır. 2010 öncesi BTM sertifikası almış olanların 2016 sonuna kadar BRM eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Ders Programı Nasıl Hazırlandı? Hangi Konu Başlıkları Var?

BRM eğitimi köprüüstü takım çalışmalarının geliştirilmesi hedefi ile sefer planlarının hazırlanması ve simülasyon uygulamalarının yanında gemi manevrasına ilişkin dar ve kısıtlı sularda manevrayı etkileyen hususlar, squat etkisi, bank ve kanal etkileri ile BRM ana konularından hata zinciri analizi, durumsal farkındalık, Kaptan - Takım - Kılavuz ilişkileri, liderlik, köprüüstü organizasyonu, iletişim, acil durum işlemleri, kriz yönetimi, stres ve yorgunluk, karar verme, insan ilişkileri ve takım çalışmaları üzerine odaklanmaktadır.

Nasıl Kayıt Yaptırmalıyım? Hangi Belgeler Lazım Olacak?

BRM kursuna kayıt yaptırmak için iletişim formumuzu kullanabilir veya 0 232 301 8855 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Sizlere bildirilecek kurs başlangıç gününde ofise uğrayıp diğer gerekli belgeleri (3 fotograf, nüfus cüzdan fotokopisi) teslim edebilirsiniz. BRM eğitimleri ile birlikte ortak içeriğe sahip olan MRM kurs sertifikasını da arzu ettiğiniz takdirde ilave 100 TL ile alabilirsiniz. Bu durumda bir ilave fotograf vermeyi ve ofisi bilgilendirmeyi unutmayınız.

Diğer sorularınız için ofis Tel: 0 232 301 8855